Dnes je Streda 24.apríla 2024, meniny má: Juraj zajtra: Marek

Mimoriadny oznam: 14.10. 2020

Mimoriadny oznam z 14.10. 2020

Bratia a sestry, podávam vám informáciu ohľadom zákazu slávenia sv. omší, ktorý platí od 15. 10. 2020. Zverejňujem list, ktorý sme dostali od biskupov Slovenska. Zároveň Vám tlmočím list nášho otca biskupa Tomáša, v ktorom je jeho povzbudenie, ako možno prežiť tieto najbližšie dni a najmä misijnú nedeľu. V nedeľu 18.10. o 7. 30 hod bude vysielaná s nášho kostola sv. omša online.

Povzbudzujem vás, aby tak, ako sme pred nedávnom, keď nebola možnosť prichádzať do Božieho chrámu boli duchovne zjednotení v modlitbe, konajme tak aj teraz a to najmä každý deň   v čase od 17. 30 – 18. 00 hod. Vyprosujem vám všetkým veľa Božej a Máriinej pomoci. Váš kňaz

List otcov biskupov

Drahí duchovní otcovia, bratia v kňazskej a diakonskej službe,

od 15. októbra 2020 až do odvolania bude na Slovensku platiť všeobecný zákaz verejných podujatí, ktorý sa týka aj bohoslužieb. Slovenskí biskupi urobili všetko, čo sa dalo, aby zostala zachovaná aspoň minimálna možnosť verejného slávenia. Štátni predstavitelia však napriek tomu trvajú na úplnom plošnom zákaze, jedine s výnimkou krstov, sobášov a pohrebov.

V danej situácii, po spoločnom rokovaní cez internet, sa všetci katolícki biskupi Slovenska jednotne rozhodli vydať nariadenie, aby verejné slávenie bohoslužieb bolo od 15. októbra až do odvolania všade pozastavené. Kňazi nech teda od štvrtku bohoslužby slávia súkromne, bez účasti veriacich, a nech sa tak postarajú aj o prijaté omšové úmysly.

Sviatosti bude potrebné vysluhovať na individuálnej báze, bez spoločného zvolávania veriacich, teda tak, ako tomu bolo na začiatku prvej vlny koronavírusu.

Len na pohreby, sobáše a krsty sa vzťahuje výnimka: môžu sa naďalej konať, ale s obmedzením počtu na jednu osobu na 15 štvorcových metrov vo vnútri; vonku bude treba dodržiavať dvojmetrové rozostupy, pričom počet účastníkov vonku obmedzený nebude.

Situácia, do ktorej vstupujeme, je náročná a zložitá. Kvôli spoločnému dobru nariadenia uposlúchneme: ich nerešpektovanie by spôsobilo iba väčšie škody. Zariaďte sa podľa nich a v tomto smere informujte aj veriacich. Je to, samozrejme, čas skúšky pre nás všetkých: buďte si však istí, že poslušnosť tomuto neľahkému rozhodnutiu biskupov prinesie dobré ovocie.

Je zrejmé, že vo viacerých oblastiach utrpíme straty. Ale sme presvedčení, že milosrdný a štedrý Pán nám to inde vynahradí. Ak sa jedny dvere zatvoria, Pán vždy otvorí nejaké iné. Pamätajte na to, prosíme, a v tomto duchu hľadajte aj spôsoby ako nestratiť horlivosť a lásku k veriacim, ktorí sú zverení do našej starostlivosti, aj keď teraz im môžeme slúžiť len na individuálnej báze.

Biskupi Slovenska sa za vás modlia, žehnajú vám a zároveň aj vás prosia o vaše modlitby.

List otca biskupa Tomáša

V týchto dňoch, keď sa po niekoľkých mesiacoch opäť v našich kostoloch muselo obmedziť slávenie verejných bohoslužieb, prostredníctvom vás pozývam rodiny i všetkých, ktorí vo vašich farnostiach venujú čas výchove detí, zapojiť sa do modlitbovej iniciatívy Milión detí sa modlí ruženec za pokoj a mier vo svete. Prípravný tím, ktorý stojí za touto modlitbovou iniciatívou chce deťom predstaviť príbeh svätej Kataríny Labouré, ktorá v zjaveniach dostala od nebeskej Matky medailu. Po tom, čo Katarína dala vyraziť mariánske medaily podľa obrazu, ktorý videla v zjaveniach, prišla veľká epidémia. Jej spolusestry medaily rozdávali chorým a vzbudzovali v ľuďoch úctu k Panne Márii. Následne sa začali diať veľké počty uzdravení a aj preto dostala medaila prívlastok zázračná. Každý, kto sa zapojí do modlitby ruženca 18. alebo 19. októbra a zaregistruje sa na webe www.miliondeti.sk, dostane jednu takú medailu.
Ružencová kampaň je v tomto roku poznačená pandémiou koronavírusu a pripadla na ten istý deň, ako misijná nedeľa. Ruženec sa teda môžete s deťmi modliť pred, počas, či po aktivitách, ktoré možno plánujete robiť pri príležitosti misijnej nedele. Rovnako aj TV Lux bude vysielať modlitbu svätého ruženca s deťmi pred svätou omšou s tematikou misií. Bude to 18. októbra o 9.00 ráno.  Keď navštívte stránku www.miliondeti.sk nájdete na nej:

• voľne stiahnuteľné materiály
  • video, ktoré môžete zdieľať na sociálnych sieťach
  • návod ako sa modliť ruženec pre deti
  • a prihlasovací formulár

Epidemiologické opatrenia pravdepodobne ešte skomplikujú možnosti modliť sa ruženec v skupinách. Keďže aj my chceme, aby sme sa všetci správali zodpovedne a brali ohľad na ľudí, ktorí sú vystavení riziku - katechéti, učitelia, vychovávatelia, ale aj kňazi, či zdravotníci, pracujúci s deťmi, ruženec sa nemôžeme modliť v tomto ružencovom mesiaci spoločne v našich chrámoch, odporúčam modliť sa ho doma - v našich domácich chrámoch, v triede, v malých skupinkách, na prechádzke v parku, či online pomocou internetového hovoru, na ktorý sme si všetci už zvykli. Pozývam teda ešte raz všetkých v dôvere v slová svätého Pátra Pia: Keď sa milión detí bude modliť ruženec, svet sa môže zmeniť.

Drahí spolubratia, v týchto neľahkých časoch vás i obyvateľov vašich farností zverujem pod mocnú Božiu ochranu a každému z vás prajem veľa síl pre kňazskú službu.

S apoštolským požehnaním     + Tomáš Galis