Hľadaj:

Dnes je Piatok 19.júla 2024, meniny má: Dušana zajtra: Ilja, Eliáš

Knihy ktoré oslovia

Úlohou každého kresťana je duchovne rásť, aby sme neostali stáť na mieste - spokojní so svojim životom, roky uzavretí do svojich predstáv, zabúdajúc na to, že Ježiš svojím učeníkom povedal - "Poďte za mnou". Nasledovať Ježiša, rásť vo viere, v múdrosti a v poznaní je osožné nielen pre nás, ale najmä pre naše okolie, ktoré je hladné po duchovne a žiaľ - práve kresťania dnes nežijú tak, aby boli "svetlom sveta" a "soľou zeme" - príkladom a "tŕňom v oku" neveriacim, ktorí by možno aj odovzdali svoj život Bohu, ale nikto ich svojím životom neosloví.  Božie kráľovstvo musí rásť, a preto v prvom rade musíme rásť my. Jedným zo spôsobov, ako to uskutočniť, je čítať duchovnú literatúru a aplikovať ju do svojho života.

V kresťanských kníhkupectvách je veľký výber takejto literatúry, ale niekedy je ťažké si vybrať takú knihu, ktorá je naozaj oslovujúca a jej závery sa dajú aplikovať do života. Ďalším problémom je to, že vo veľkých kníhkupectvách je kresťanská literatúra často zaradená medzi knihami zaoberajúcimi sa ezoterikou a duchovnom "bez Boha", degradujúceho Boha na vesmírnu energiu alebo niečo "magické", duchovné svetlo dnešných dní, ktoré je novodobým klamstvom Diabla o Bohu a o ňom samom. Témou tohto článku nebude filter na dobré a zlé knihy, ale prehľad kresťanskej literatúry, ktorá stojí za prečítanie a jej charakter je predovšetkým formačný - s cieľom rozvíjať človeka, nielen vo vzťahu k Bohu, ale aj k druhým a k sebe samému. Takýchto kníh je určite veľmi veľa, tak ich budem uvádzať postupne a budem vďačný za pripomienky a tipy na ďalšie knihy, ktoré oslovujú. Niektoré z uvedených kníh sú písané protestantskými autormi (John Eldredge, Joshua Harris, bratia Harrisovci), témy kníh však nie sú venované otázkam viery, v ktorých by bol medzi katolíkmi a protestantmi nejaký rozpor, významnejší je skôr kultúrny rozdiel medzi nami a USA, pretože vyššie spomínaní autori pochádzajú práve odtiaľ. Pre správne pochopenie knihy je preto dobré prečítať si niečo o jej autorovi, o prostredí v ktorom pôsobí, o jeho veku, stave, životnom cieli - mnoho kníh totiž ostáva nepochopených len pre neprijatie skutočnosti, že každý z nás je odlišný a knihy sú písané v určitom kontexte prostredia a doby.

 

John Eldredge - Divoký v srdci

Kniha o mužskej spiritualite, o hľadaní pravej mužskosti a odpovede na otázku: "Som naozaj muž?". Autor vystihol základný problém mužov, ktorí nevedia nájsť svoje "ja", svoju silu, sebaistotu a ktorí len prežívajú život, znechutení týmto svetom, v ktorom sa sila osobnosti meria len odvedeným výkonom, úspechom a spoločenským uznaním. Ponúkané riešenie nie je jednoduché, ale je účinné a vedie k poznaniu svojej identity, mužskosti, otcovstva, a predovšetkým je útočišťom pre mužov v depresii, pre mužov v kríze dospievania alebo kríze stredného veku. Dielo je písané ľahkým štýlom, takže žiadné teologické či filozofické perličky vás nečakajú, preto je ľahko pochopiteľné aj pre mladých chalanov. Je to povinná literatúra pre každého muža - dospievajúceho či dospelého.

 

Elias Vella  - Ježis, môj uzdravovateľ

Kniha vznikla z prednášok tohto známeho exorcistu z Malty, ktorý už niekoľko rokov na Slovensku pôsobí na rôznych konferenciách a duchovných obnovách, ktoré sú zamerané predovšetkým na vnútorné uzdravenie. Ako už názov napovedá, predstavuje tu Ježiša ako uzdravovateľa našich duševných rán, ktoré sa s nami ťahajú už od detstva a často o nich ani nevieme. Mnoho ľudí trpí depresiami, ktoré prerastajú až do skutočnej choroby, veľa ľudí sa nevie prijať, pozrieť do zrkadla, priznať si svoju hodnotu, nevie prekonať svoje strachy z rôznych vecí či ľudí, nevie ovládnuť či prijať svoje nedostatky a rozvinúť svoje talenty. Autor predstavuje Ježiša, ktorý je aj dnes živý a chce sa aj dnes človeka dotknúť, ukázať mu príčinu svojich problémov a uzdraviť tieto zranené miesta. Každý z nás je zranený, či už si to priznáme alebo nie, preto je táto kniha vhodná pre každého človeka. Vella píše jednoduchým a praktickým štýlom, ktorý je ľahko aplikovateľný do života a súčasťou knihy sú aj krátke modlitby.

 

Scott Hahn - Bože, buď milostivý

Autor tejto knihy bol pôvodne protestant, konvertoval však ku katolíckej viere, v ktorej našiel odpoveď na svoje pochybnosti. Jeho nadšenie zo sviatostí by malo byť povzbudením pre každého katolíka, ktorý už tieto sviatosti berie len ako rutinu, pričom ich podstatu nikdy neobjavil. Knih ave venovaná sviatosti zmierenia, pričom sa v nej autor snaží poukázať na jej podstatu a silu, vychádzajúc zo Svätého Písma, vysvetľuje aj jej historické pozadie a ponúka nový pohľad na túto sviatosť, v ktorej stretáme Boha ako odpúšťajúceho Otca z príbehu o márnotratnom synovi.

 

 

Scott Hahn - Baránkova večera

Pohľad bývalého protestanta na svätú omšu v kontexte Biblie ponúka nový pohľad na liturgiu ako na úžasný dar, v ktorom sa nám Ježiš dáva v najväčšej sviatosti - Eucharistii. Autor vysvetľuje omšu v kontexte poslednej knihy Nového zákona - Zjavenia apoštola Jána, ktorú je možné chápať aj ako knihu o svätej omši - Baránkovej hostine. Kniha ponúka úplne nový rozmer nazerania na liturgiu, ktorá sa mnohým katolíkom zdá byť nepochopiteľná a plná zbytočných symbolov. Je to kniha vhodná pre každého, kto nedokáže naplno prežívať zmysel liturgie.

 

 

Scott Hahn - Prečo veriť

Povinná literatúra pre katolíkov. Ďalšia s úžasných kníh od autora vnímajúceho dary katolíckej cirkvi ako úžasné požehnanie. Kniha vysvetľuje mnohé nepochopené prvky katolíckej cirkvi, ako je úcta k Márii, k svätým, požehnania, odpustky a ponúka ich zaujímavé vysvetlenie pre tých, ktorí majú v týchto veciach chaos, sú znechutení z iných katolíkov, ktorí najmä mariánsku úctu vôbec nepochopili a preto sú pre iných skôr pohoršením. (o Márii napísal tento autor tiež veľmi zaujímavú knihu "Kto si, Mária").

 

 

 

Joshua Harris - Zbohom lásky

Kniha vyšla aj v českom jazyku v znení "S nikým nechodím a nejsem cvok" - český preklad mi prišiel lepší, ale kniha je zas o niečo drahšia. Je zameraná na mládež, pretože sa venuje téme "chodenia". Ponúka dosť nezvyčajný a radikálny pohľad na "chodenie", mnohým príde príliš fanatická, ale v podstate je jej základ založený na overenej pravde o tom, že muži a ženy dozrievajú oveľa neskôr ako je priemerný vek, v ktorom sa dnešní mladí ľudia púšťajú do vzťahov, ktoré aj tak nikam nevedú a spôsobujú len citové zranenia. Autor knihy je mladý človek hľadajúci pravdu o "chodení", o vzťahoch medzi opačným pohlavím a ponúka riešenie, ako si počkať na ten správny vek pre vzťah a pritom sa "nezcvoknúť". Knihu odporúčam všetkým teenagerom, ktorí sa nevedia zorientovať v správnom pohľade na to, kedy a ako si s niekým začať, zároveň ponúka rady aj tým mladým, ktorí už sú "vo vzťahu" a záleží im jeden na druhom, na svojej čistote a na tom, aby nerobili aj iné chyby a ich láska neprerástla do chorej závislosti. V knihe sú vymenované najčastejšie problémy, ktorých sa chalani a dievčatá vo vzťahoch dopúšťajú, ako je napríklad strata priateľov, zabúdanie na rozvoj svojej osobnosti, chorobná závislosť atď...

 

John a Stacy Eldredge - Očarujúca

Kniha venovaná ženám a ich najväčšiemu problému - ako nájsť samu seba, ako sa postaviť do zrkadla a priznať si svoju krásu, nielen tú fyzickú, ale aj duchovnú. Kniha pre všetky ženy so zničeným sebavedomím a zranené svojím okolím, ktoré chcú nájsť samé seba a ktoré túžia byť milované.

 

 

 

 

Elias Vella - Tancovanie v púšti (O Eucharistii)

Ďalšia vynikajúca kniha tohto talianskeho exorcistu venovaná najväčšej sviatosti - eucharistii. Kniha nie je teológiou, ale skôr praktickou príručkou alebo návodom, ako znova objaviť krásu a silu tejto sviatosti, ako sa naozaj stretnúť s Ježišom, ktorý sa nám v tejto tajomnej podobe dáva. Kniha ponúka niekoľko rôznych pohľadov na túto sviatosť, pričom mnohé z nich sú pre väčšinu katolíkov nepochopené. Eucharistia ako Telo a Krv Ježiša Krista, ako ustavičná a tajomná obeta za naše hriechy, ktorá sa na každej omši nekrvavým spôsobom sprítomňuje a Ježiš sa obetuje za naše hriechy, ako premena spoločenstva či tajomná prítomnosť Ježiša na liturgii v osobe kňaza, "in persona Christi". Kniha pre každého, kto ešte nepocítil dotyk a Božiu blízkosť práve cez príjimanie či adoráciu tejto sviatosti (veľmi odporúčam prečítať si túto knihu v kombinácii s dielom "Baránkova večera" od Scotta Hahna, ktorú je spomínaná vyššie).

Joomla templates by a4joomla

Pripomienky k stránke: admin(zavináč)farnost-strecno.sk